Dr. Nemes Tamás volt a Helischer József Városi Könyvtár Köztünk élnek sorozatának legutóbbi vendége. A nyugalmazott főorvossal Sinkó Gyula beszélgetett: vendégét többek között a fiatalkoráról, közéletben betöltött szerepéről és szabadidős tevékenységeiről is kérdezte.
Dr. Nemes Tamás 1938. augusztus 12-én született Tapolcán, majd két éves korában Esztergomba költöztek, hiszen édesapja a csonka vármegye pénzügyőr parancsnoka lett. A Petőfi Sándor Általános Iskolába után az akkori I. István Gimnáziumban tanult, 1956-ban pedig a budapesti Orvostudományi Egyetem hallgatója lett.
Az október 23-i eseményeken jelen volt, a forradalom leverését hatalmas csalódásként élte meg. Az egyetemi oktatás újraindulása után, 1962-ben szerzett orvosi diplomát, summa cum laude minősítéssel. Orvosi munkásságát az esztergomi kórház Fertőző Osztályán kezdte meg: 1966-ban szakvizsgázott csecsemő- és gyermekgyógyászként később ő lett a város első tisztifőorvosa.
1973-tól közéleti szerepkörben is láthattuk: városi tanácstagként, bizottsági elnökként, majd megyei tanácstagként, 1985-től pedig országgyűlési-képviselőként sokat tett Esztergom fejlődéséért. Oroszlánrészt vállalt abban, hogy a parlament megszavazta a bős-nagymarosi vízlépcső építésének leállítását és elsőként szólalt fel a Mária Valéria-híd újjáépítése kapcsán. A 2000-es évektől visszavonult az aktív közéleti szerepléstől.
Kevesen tudják, de dr. Nemes Tamás a kezdetektől fogva tagja volt az Esztergomi Monteverdi Kórusnak és az emlékeket felidézve a könyvtárban is többször dalra fakadt. Szakmai pályafutása alatt esztergomi csecsemők és gyermekek ezreit gyógyította. A vá-rosban lakók csodadoktorként emlegették, egy perforált vakbélgyulladás és egy Frendon ideg-nyugatómérgezés időben való észleléséért. 2018-ban Esztergom Városa Pro Urbe Esztergom ki-tüntetést adományozott neki.
(Szöveg: Hámosné Szőke Anna, Fotó: Steindl Nóra)