November 17-én, a Bársonyos forradalom kitörésének harmincadik évfordulóján megemlékezést tartottak a felvidéki Muzsla község könyvtárában. A kerekasztal-beszélgetést Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője vezette, az összejövetelen pedig felidézték a november 17-e és december 29-e között lezajlott eseményeket.
1989-ben a változás szele söpört végig Kelet-Európán. A Szovjetunió érdekszférájába tartozó országok sorra rázták le magukról a gyeplőt. A lengyel, a magyar és a kelet-német kommunista rezsim bukása pedig hozzájárult ahhoz, hogy északi szomszédunk, vagyis Csehszlovákia is elinduljon a változás útján. Az 1989. november 17-i feloszlatott prágai diáktüntetéssel kezdődött el a bársonyos forradalom, majd a folyamatos rendszerellenes megmozdulások eredményeként megdőlt a rendszer.
A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Sándor Eleonóra, Öllös László és Zászlós Gábor, akik aktív résztvevői voltak a harminc évvel ezelőtti eseményeknek. Ők a prágai események hatására még aznap megalakították Tóth Lajos vágsellyei lakásán a Független Magyar Kezdeményezést, megelőzve a prágai Polgári Fórumot és a pozsonyi Nyilvánosság az Erőszak Ellen mozgalmat. Felidézték a formálódó demokrácia nehézségeit és az akkori szlovák közvéleménnyel folytatott küzdelmeiket is, amelyek nem ritkán nacionalista ellenállásba ütköztek.
(Forrás: Muzsla önkormányzat)