Kora délután gördült be Budapest felől a gőzmozdony által húzott különjárat, a szerelvényről elsőként leszálló Erdő Péter bíborost dr. Tittmann János polgármester köszöntötte. A peronon sétálva kívülről meg is tekintették az aranyvonatot, vagyis a felújított Aranyvonatot. (Az eredeti még 1938-ra, Szent István király halálának 900. évfordulójára készült el, csakhogy a Szent Jobbot az ország különböző pontjaira elszállító jármű a második világháború során megsemmisült.)


A delegáció ezt követően gyalog, az alagút, majd az Otthon tér érintésével érkezett meg a művelődési ház nagytermében, ahol akkor már jelen volt az esztergomi és a dorogi képviselő-testület, dr. Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője, Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke, Horváth Szeder Gábor, az Esztergomi Járási Hivatal vezetője és Hernádi Ádám esztergomi polgármester is.

A magyar-angol nyelvű köszöntő után dr. Tittmann János is üdvözölte a vendégeket. Elmondta, hogy rendkívül büszkék a bányász elődeikre, akik 1938-ban városteremtő napi munkájuk mellett egy történelmi értékű eseményhez, a 34. Eucharisztikus Világkongresszushoz való kapcsolódás szellemi erejével is rendelkeztek.

„Rájuk emlékezve és hagyatékukból származó történelmi elvárásoknak megfelelni szándékozva csatlakozunk mi, mai dorogiak az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz. A kongresszus eseményeinek sorába illeszkedő hangversenyünkön kerül bemutatásra Sári László című műve. Reményeink szerint a zenemű harmóniái, jól érzékeltetik majd dorogi közösségünk múltból jövőbe ívelő, jóra törekvő szándékát” – mondta a polgármester.
Erdő Péter bíboros nagy örömmel vett részt a dorogi rendezvényen és megemlítette azt is, hogy Dorog számára igen kedves város, hiszen annak idején itt kezdhette el lelkipásztori szolgálatát. Örömtelinek nevezte, hogy Dr. Tittmann János jóvoltából megszületett a Dorogi Eucharisztikus Kantáta, amely jól mutatja, hogy a helyi közösség maga módján emlékezik az 1938-as eseményekre.

„Adja Isten, hogy ez az új és értékes zenedarab valóban gazdagodás és fölemelkedés legyen mindannyiunk számára!” – tette hozzá a főpásztor.
A köszöntők után elkezdődött a több mint egy órás műsor, vagyis Sáry László: Cantata Dorogiensis De Eucharistia című szerzeményének ősbemutatója, majd a résztvevőket buszokkal szállították át az Esztergomi Bazilikába, ahol közösen imádkoztak, végül gyertyákat gyújtottak Mindszenty József bíboros altemplomban lévő sírjánál.
